Letnia
Akademia Filmowa

KRÓL LAF

„Król LAF to kino dla najmłodszych LAFowiczów. Przy wyborze filmów kierujemy się ich wysokim potencjałem edukacyjnym i odpowiednim poziomem artystycznym. Bardzo ważne jest również to, aby filmy te reprezentowały jak najwięcej kinematografii europejskich, bo to na nich skupiamy się w prezentowanym zestawie. Są to tytuły, które zazwyczaj nie mają szerokiego obiegu kinowego i projekcje w Zwierzyńcu są jedną z niewielu okazji aby się z nimi zapoznać”.

Joanna Trębowicz, Warszawska Fundacja Filmowa
Programerka sekcji Król Laf

PROJEKCJE KRÓLA LAF
WARSZTATY I PRELEKCJE

Pokazom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje. Porozmawiamy z dziećmi i młodzieżą o tematach, które poruszają filmy, a rozmowy dostosujemy do wieku odbiorców (m. in. przyjaźń, dojrzewanie, neuroróżnorodność, akceptacja, ciałopozytywność, ekologia, zdrowie psychiczne i wiele innych). Najmłodsze dzieci, w trakcie warsztatów z doświadczonymi animatorkami, spędzą czas na kreatywnej zabawie oraz rozwijaniu zdolności manualnych. Czeka ich m.in. tkanie z wełny dekoracji ściennej, tworzenie glinianego medalionu, projektowanie gry planszowej, warsztat animacji poklatkowej, warsztat fotograficzny, warsztat naukowo-wynalazczy. Starsze dzieci, podczas warsztatów z psychoterapeutką, będą doskonalić kompetencje emocjonalne, uczyć się obserwacji własnych emocji i empatii wobec ludzi oraz świata natury. Prowadząca zastosuje elementy arteterapii i technik mindfulness. 

Lato i wakacje to czas radości, zabawy i odpoczynku, wykorzystamy go w myśl zasady bawiąc – uczyć. Filmy w sekcji KRÓL LAF oprócz tematów wychowawczych, mają też treści poznawcze, wprowadzają młodych widzów w kultury innych krajów, zjawiska społeczne, komentują ważne tematy współczesnego świata. A przede wszystkim, opowiadają o tym, co dla dzieci i młodzieży ważne: przygodzie, magii, przyjaźni, pierwszej miłości, dojrzewaniu i marzeniach.

Wstęp na wszystkie seanse oraz wydarzenia jest wolny!

Anna Równy, koordynatorka warsztatów w ramach sekcji Król LAF

ALEX ALIGATOR 6+
data: 09.08
godzina: 09:00
prowadzenie: Dzikie Podwórko/Agnieszka Adamek
Warsztat WEŁNIANY HOME – DEKOR

 „Alex aligator” Warsztat WEŁNIANY HOME – DEKOR – uczestnicy za pomocą dwóch patyków i wełny z drugiej ręki stworzą tkaną dekorację na ścianę. Dzieci rozbudzą wyobraźnię, a także będą doskonalić zdolności manualne, tym samym podejmą samodzielne działania kreatywne, kształtując własną samoocenę.

SERCE MOTYLA 8+
data: 10.08
godzina: 09.08
prowadzenie: Dzikie Podwórko/Agnieszka Adamek
Warsztat: ODCISK NATURY

 „Serce motyla” Warsztat ODCISK NATURY – dzieci podczas zajęć będą odciskać w glinie różnego rodzaju zboża, zioła i elementy przyrody, tworząc w ten sposób gliniany medalion. Kreatywny warsztat z elementami świata natury nie tylko zbliży ich do przyrody, ale także pozwoli na nią inaczej patrzeć.

MOJA GWIAZDKA 6+
data: 11.08, godz. 09:00
prowadzenie: Nigdy Nudy / Michalina Drygasiewicz
Warsztat: RÓŻNE OBLICZA ANIMACJI POKLATKOWEJ

Warsztaty wprowadzą dzieci w świat animacji poklatkowej, uczestnicy zapoznani zostaną z różnymi technikami animacyjnymi. Animacja lalkowa, wycinankowa i Pixelation inaczej human animation, zapewni dzieciom rozrywkę, jak i dostarczy wiedzę, która w przyszłości pozwoli im tworzyć własne filmy poklatkowe. Przed warsztatami, zachęcamy opiekunów uczestników warsztatów, do instalacji aplikacji Stop Motion Studio na osobistych urządzeniach ekranowych dzieci. Posiadanie telefonu/tabletu oraz aplikacji nie jest wymogiem na zajęciach. Opcjonalnie, dzieci będą mogły skorzystać ze sprzętu prowadzącej.

KRÓLOWA CHAOSU 16+
data: 11.08, godz. 15:00
prowadzenie: Alicja Moderau, Pracownia Bliżej Siebie, 
Warsztat: neuroRÓŻNORODNI

Warsztat dla młodzieży, podczas którego dotkniemy tematu neuroróżnorodności, jej postrzegania, trudności i wyzwań z nią związanych oraz sposobów radzenia sobie z nimi. W czasie spotkania będziemy budować zrozumienie dla różnych ścieżek neuroatypowości, a wraz ze zrozumieniem rozwijać akceptację dla potrzeb swoich i innych. Warsztat zawierać będzie elementy arteterapii – wspólne tworzenie wielokolorowego, neuroRÓŻNORODNEGO płótna, na którym znajdzie się miejsce dla każdego, wraz z jego wyjątkowością i niepowtarzalnością. 

MAGICZNA PODRÓŻ EMILY 7+
data: 12.08
godzina: 09:00
prowadzenie: Nigdy Nudy / Michalina Drygasiewicz
Warsztat: KREATYWNY KADR

Warsztaty fotograficzne w ramach których, dzieci zapoznane zostaną z działaniami wykraczającymi poza znane im działania fotograficzne. Malowanie światłem, przybliży im wiedzę związaną z rolą czasu i światła w fotografii. Dzieci nauczą się, jak za pomocą latarek, tworzyć abstrakcyjne obrazy na długich czasach naświetlania. Wspólnie stworzymy również Pastisz fotograficzny, inscenizując i rejestrując kadry filmowe ze znanych im filmów. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak budować kadr i jaką rolę odgrywa perspektywa.

SUKIENKA OSKARA 10+
data: 12.08
godzina: 12:00
prowadzenie: Alicja Moderau, Pracownia Bliżej Siebie
Warsztat: DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI

„Sukienka Oscara” WARSZTAT: DZIEWCZYNY I CHŁOPAKI Warsztat dla dzieci i młodzieży, dotyczący rozumienia i postrzegania tematu płci. Wspólnie z uczestnikami ,,rozbierzemy” stereotypy obejmujące kobiecość i męskość, twórczo przerabiając je w wyzwalające hasła, które następnie umieścimy na przypinkach i buttonach. Czas na refleksję nad postrzeganiem siebie w kategoriach męskości, kobiecości, a może czegoś więcej? 

LATO, KIEDY GO ZABRAKŁO 16+,
data: 12.08
godzina: 15:00
prowadzenie: Alicja Moderau, Pracownia Bliżej Siebie
Warsztat: ZDROWIE PSYCHICZNE

„Lato, kiedy go zabrakło” WARSZTAT: ZDROWIE PSYCHICZNE Warsztat dla młodzieży, w czasie którego pochylimy się nad dbaniem o swoje zdrowie psychiczne. Zastanowimy się, czy warto czuć i słuchać swoich emocji, dlaczego może być nam trudno zmienić myślenie i gdzie szukać wsparcia, kiedy wszystko staje się przytłaczające. Przestrzeń do podzielenia się swoimi doświadczeniami i przeżyciami, by poczuć, jak ważne i wspierające mogą być relacje. Elementy psychodramy – Jesteśmy w tym razem.

BAMSE. MALUTKA PRZYGODA WIELKIEGO MISIA 6+
data: 13.08
godzina: 09:00
prowadzenie: Nigdy Nudy / Michalina Drygasiewicz
Warsztat: MIKSTURY I EKSPERYMENTY

Zajęcia pełne kolorów, podczas których uczestnicy warsztatów stworzą malownicze abstrakcje na mleku techniką marmurkowania. Wspólnie stworzymy lawę, sztuczny śnieg i migoczące eliksiry. Warsztaty te, wprowadzają dzieci w świat chemii i terminów związanych z tą dziedziną nauki. Dowiedzą się dlaczego „Oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa” oraz tego, jak wykorzystywać zwyczajne produkty spożywcze w kreatywny sposób.

DANCING QUEEN 10+
data: 13:08
godzina: 12:00
prowadzenie: Alicja Moderau, Pracownia Bliżej Siebie 
Warsztat: CIAŁOPOZYTYWNOŚĆ

Warsztat dla dzieci i młodzieży wprowadzający w świat ciałopozytywności. Przestrzeń na dotykanie tematów związanych z kompleksami, wstydem, zazdrością, ale też dumą i wdzięcznością dla swojego ciała. Budowanie zrozumienia i akceptacji dla zmian zachodzących w ciele przez wspólną dyskusję, elementy arteterapii i technik mindfulness.

MUKLIKI 6+
data: 14:08
godzina: 09:00
prowadzenie: Nigdy Nudy / Michalina Drygasiewicz
Warsztat: ZAGRAJMY W KINO

Warsztaty interdyscyplinarne łączące działania plastyczne, świat filmu i gier analogowych. Podczas warsztatów stworzymy gry planszowe, w których zadania skoncentrowane będą na zagadnieniach filmowych oraz kulturze kina. Każdy uczestnik zaprojektuje własną plansze, pionki i zadania. Gotowe gry przetestujemy oddając się wciągającym rozgrywkom i okołofilmowym rozmowom.

ANIMATORKI LAF
EMILIA ŻUBER

Liderka Filmoteki Szkolnej w woj. lubelskim i autorka licznych projektów filmowych dla uczniów. Laureatka nagrody PISF w kategorii Edukacja młodego widza. Tworzy scenariusze lekcji filmowych, organizuje filmowe gry miejskie, maratony filmowe, warsztaty montażowe, operatorskie i fotograficzne. Od 2019 roku jest jurorką w konkursie filmów krótkometrażowych podczas Festiwalu Kinolub. Jest również nauczycielką języka niemieckiego, języka polskiego dla cudzoziemców i trenerką prowadzącą warsztaty z komunikacji i myślenia wizualnego oraz graphic recording. 

Agnieszka Adamek / Dzikie Podwórko

Właścicielka Naturalnego Ogrodu Zabaw i Warsztatów w Paarach, w ramach którego organizuje eventy, warsztaty, spotkania wokół tematów artystycznych, rękodzielniczych, z edukacji leśnej oraz szerzy ideę nauki przez zabawę inspirowanej metodą Montessori. W swojej pracy opiera się na metodzie projektów, pedagogice montessori, wychowaniu blisko natury, sztukach plastyczno – artystycznych. Bliska jest jej idea upcyklingu, selfreg, rodzicielstwa bliskości i NVC.

Alicja Moderau

psycholożka, psychoterapeutka, Pracownia Bliżej Siebie Pracuje z małymi, dorastającymi i całkiem już dorosłymi dziećmi. Podstawą jej pracy jest relacja terapeutyczna oparta na empatii, otwartości i wspólnym poszukiwaniu. Szkoli innych i siebie, uczy jak rozumieć swoje (wewnętrzne) dziecko. Lubi pracę z symbolami, metaforami i wszelkimi wyrazami artystycznymi.

Michalina Drygasiewicz / NIGDY NUDY

prowadzi warsztaty interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży (naukowo-chemiczne, zajęcia okołofotograficzne, wprowadzające dzieci w świat animacji poklatkowej, filmu i działań eksperymentalnych wykorzystujących fotografię). W ramach NIGDY NUDY łączy zamiłowanie do filmów, edukacji i nauki, tworząc autorskie scenariusze zajęć, których celem jest motywowanie dzieci do kreatywnego myślenia i wspieranie ich ciekawości świata.