Letnia
Akademia Filmowa

POPRZEDNIE EDYCJE

24. LETNIA AKADEMIA FILMOWA 2023r.

LAF: Kino? Naturalnie

Zamiast czerwonych dywanów – lasy i jeziora Roztocza. Zamiast pachnących popcornem sal multipleksów – kameralne kino i długie rozmowy z udziałem twórców, którzy od lat przyjeżdżają do Zwierzyńca. 24.edycja LAF zaczyna się już 7 i potrwa do 15 sierpnia.

Organizatorzy przygotowali aż 9 nowych sekcji, gorące premiery, a nawet polskie przedpremiery. – Kino jak żadne inne medium określa charakter natury człowieka, nasze potrzeby, deficyty. Pozwala nam na rozwój. 24.edycja Letniej Akademii Filmowej przypomni o sile korzeni, jednocześnie prezentując drogę nieskrępowanego rozwoju – wyjaśnia Dagmara Molga, Dyrektorka Festiwalu.

Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy premiera filmu „Teściowie 2” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Na planie filmu ponownie spotkali się: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz, a do obsady dołączył Eryk Kulm Jr. Twórcy spotkają się z festiwalową publicznością już 7.08.2023.

„Łukasz Maciejewski zaprasza” to seria spotkań z najciekawszym nowym polskim kinem. Wszystkie projekcje będą pretekstem do pogłębionej rozmowy z autorami wybranych tytułów: reżyserami, aktorami, członkami ekip. W tym roku w programie między innymi głośny debiut Damian Kocura „Chleb i sól”, przedpremierowy seans „Strzępów” Beaty Dzianowicz, poruszająca „Kobietę na dachu” Anny Jadowskiej i melancholijny debiut Marcina Filipowicza „Braty”. Swoją obecność w Zwierzyńcu potwierdzili m.in. Dorota Pomykała czy Krzysztof Zanussi.

O widzialności kobiet w branży filmowej Alicja Myśliwiec porozmawia z kobietami, które przecierają ścieżki w świecie kina i przebijają szklany sufit. Gościniami sekcji „Widzialne” będą  m.in. Marzena Majcher (kompozytorka), Kinga Dębska (reżyserka), Paulina Krajnik (reżyserka obsady), Dorota Roqueplo (kostiumografka), Marta Lewandowska (producentka).

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli aż trzy retrospektywy obejmujące twórczość Terenca Malicka, Giny Lollobrigidy i Jerzego Skolimowskiego.

Program LAF szczególny nacisk kładzie na prezentację kina niedostępnego masowemu odbiorcy (w 2014 roku zaprezentowano rozbudowany program filmów indyjskich, kurdyjskich, gruzińskich i indonezyjskich, w 2013 pokazano zestaw filmów pakistańskich i kubańskich, w 2012 na LAF odbyła premierowa prezentacja 30 filmów z rejonu karaibskiego, w 2011 r. zaprezentowano 49 filmów z krajów Maghrebu). W tym roku w ramach sekcji „Zrozumieć Iran” festiwalowa publiczność razem z Arturem Zaborskim przekona się, co jest najbardziej interesujące we współczesnej kinematografii tego kraju.

Dzięki „Archeologii kina” widzowie zobaczą dziewięć filmów z siedmiu krajów leżących na pięciu kontynentach. Solidne kino gatunkowe będzie się przeplatać z filmami ekscentrycznymi. Jak co roku nie zabraknie kina japońskiego. Do nietypowych filmów zaliczyć też można „Jak grom z jasnego nieba”, wyreżyserowany przez znanego ze skłonności do używek Dennisa Hoppera oraz „Na krańcu świata” uważany za najlepszy film o Australii, choć nakręcił go Kanadyjczyk Ted Kotcheff. Oprócz tego w programie znajdą się dwa filmy z Meksyku, klasyczny kryminał w wykonaniu argentyńskim, oparty na faktach film wojenny „Przez śnieżną pustynię” z Norwegii oraz przezabawna przedwojenna polska komedia pt. „Dwie Joasie”.

Najciekawsze produkcje wyselekcjonowane na najważniejszych festiwalach zostaną zaprezentowane w ramach sekcji „Panorama”. Widzowie zobaczą hity tegorocznego festiwalu w Cannes („Monster” Hirokazu Koreedy z nagrodą za najlepszy scenariusz, „The Old Oak” Kena Loacha, a także uhonorowane Nagrodą Jury „Opadające liście” Aki Kaurismäkiego, nie mówiąc już o „Jaśniejszym jutrze” Nanniego Morettiego z Jerzym Stuhrem). W programie znalazły się również doceniane dzieła z MFF Wenecja, Sundance Film Festival, Berlinale, m.in. „Limbo” (reż. Ivan Sen), „Forever Young” (reż. Valeria Bruni Tedeschi) czy doceniane „Obietnice” (reż. Thomas Kruithof). Nie zabraknie festiwalowych hitów takich jak „Granice miłości” Tomasza Wińskiego, „Chleb i Sól” Damiana Kocura czy „Rodeo” w reżyserii Loli Quivoron.

Dokument na LAF to przegląd filmów docenionych zarówno przez jurorów, krytyków, jak i widzów. W ramach sekcji znalazł się m.in. przejmujący „Skąd dokąd” Maćka Hameli opowiadający o początku inwazji Rosji na Ukrainę, uznany za najlepszy film na festiwalu MDAG, nagrodzone Złotym Lajkonikiem „Twarze Agaty” Małgorzaty Kozery czy poruszające „Anioły z Sindżaru” w reżyserii nominowanej do Oscara Hanny Polak (Najlepszy Film Polski MDAG).

Podczas 24.Festiwalu nie zabraknie krótkich metraży, którzy programerzy wybrali spośród produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka i Wajda School. Tradycją festiwalową jest edukacja filmowa, dlatego ważne miejsce podczas LAF zajmuje program dla młodego widza, czyli sekcja „Król LAF”.

Program festiwalowych dni urozmaicą koncerty. Mocne brzmienia zagwarantuje zespół ANKH. Bazą dla muzyków jest rock progresywny, równocześnie artyści czerpią z muzyki improwizowanej. Wyobraźnie pobudzi Piotr Rościszewski (Master Flamaster, Piter Pol) wiolonczelista, kompozytor i DJ, który z powodzeniem nagrywa muzykę do sztuk wizualnych, filmowych i teatralnych. Kolejnych muzycznych wrażeń dostarczy Adam Chabiera. Z kolei Lolo Ferari to prekursorzy stylu funky-rap, którzy wykorzystują sample, tworząc z nich energetyczne kompozycje.

Do zobaczenia w Zwierzyńcu od 7 do 15 sierpnia 2023. Więcej informacji można znaleźć na www.laffest.pl.

 

 

 

Drodzy LAFowicze, obiecaliśmy pierwszą partię zapowiedzi programowych. 23. odsłona Akademii będzie realizowana w formie stacjonarnej. Nie zabraknie stałych punktów LAF, takich jak „Klubowych karnet”, „Król LAF”, „W polskim obiektywie”, „Łukasz Maciejewski zaprasza…” czy „Strachy na LAFy”. Już dzisiaj dzielimy się z Wami szczegółowym programem niektórych cykli filmowych.

​Na pierwszy zaprasza Paweł Aleksandrowicz, który przygotował przegląd „Archeologia kina” . To siedem znakomitych tytułów opatrzonych komentarzem specjalisty. Nie będzie to jedyna reprezentacja klasyki kina.

​Serdecznie zapraszamy na przegląd mniej znanej twórczości Ingmara Bergmana. W cyklu „Faro 1979” pokażemy 16 tytułów Mistrza.

Ostatnim cyklem ze szczegółowym programem jest cykl „Strachy na LAFy”. To niesamowita okazja do zobaczenia 10 najlepszych, niekomercyjnych horrorów ostatnich dwóch lat.

​Co jeszcze planujemy? Całkiem sporo. Aktualna sytuacja geopolityczna zainspirowała nas do dwóch cykli tematycznych. W bloku „Emigranci” zaproponujemy przegląd filmów o emigracji, a wśród nich pierwszy pokaz w Polsce najnowszego filmu w reżyserii Erika Poppe – „Utvandrarna”.

​Drugi cykl „Ukraina z bliska” to propozycja mini przeglądu kina ukraińskiego, które nie trafiło do tej pory na polskie ekrany, a które „mówi” o tematach ważkich.

​Kolejną naszą niespodzianką jest retrospektywa filmów reżysera i aktora Bertranda Mandico . Ten francuski eksperymentalny twórca, mimo oryginalnej twórczości, jest w naszym kraju wyjątkowo mało znany. Mało kto wie, że jedną z ról w jego filmie sci-fi „After Blue” zagrała Agata Buzek (jako Kate Bush). Film ten będzie można zobaczyć w ramach cyklu. Zaprezentujemy też nowe propozycje m.in. pokazywany premierowo na ubiegłorocznym Festiwalu w Locarno „Dead Flash”.

​Kolejne szczegóły programowe już w połowie czerwca. Do końca czerwca znana będzie pełna lista filmów pokazywanych podczas festiwalu.

22. LETNIA AKADEMIA FILMOWA 2021r.

150 FILMÓW w 16 CYKLACH

LAF to projekcje filmowe podzielone na cykle. W tym roku wybierzemy się w podróż na północ Europy, pokazując produkcje zebrane pod hasłem „Szwedzki tygiel” (w tym cztery przedpremiery, m.in. oparty na faktach dramat Jespera Ganslandta „438 dni” o dwóch dziennikarzach schwytanych w Afryce i oskarżonych o terroryzm). Zajrzymy „Pod wieżę Eiffla” (propozycje z kinowego obiegu ostatnich lat i miesięcy, w tym siedem przedpremier), ale i przedpremierowo zaproponujemy filmy „Prosto z Roztocza” (mozaikowy obraz kobiet z Roztocza w „Dniu i nocy” – work in progres – oraz krótkometrażowy dokument „Jeden marzy, drugi nie”). W cyklu „Filmy w sieci” będzie okazja zobaczyć najlepsze europejskie i światowe produkcje, pokazywane w kinach studyjnych w minionym, nieco przedłużonym ze względu na pandemię sezonie (m.in. „Berlin Alexanderplatz”, „Na rauszu”, „Minari” czy „Niepamięć”).

Ciekawie zapowiada się cykl „Młodzi duchem”, a dla miłośników horrorów i thrillerów jest cykl „Strachy na LAF-y”, w którym w tym roku pokażemy 22 tytuły, z czego większość nie miała jeszcze swojej polskiej premiery. Latem na Roztoczu odpoczywają całe rodziny, dlatego tradycyjnie dla najmłodszych widzów jest „Król LAF”, a w nim projekcje ciekawych i wartościowych, niebanalnych filmów. Pośród 21 tytułów znajdują się przedpremiery, w tym robiący furorę na festiwalach „Mój brat ściga dinozaury” o relacjach rówieśniczych i bracie z Zespołem Downa. Wstęp na „Król LAF” – bezpłatny.

Na symboliczne zakończenie 22. odsłony LAF pokazany zostanie obraz „Zło nie istnieje” nagrodzony w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale (polska przedpremiera!).

ALL YOU NEED IS LAF

Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na naszej scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa słynna folkowa Orkiestra Świętego Mikołaja, w projekcie szymonmówi usłyszymy Szymona Żurawskiego, a wcześniej wystąpi nieszablonowy Sviatyj.

21. LETNIA AKADEMIA FILMOWA 2020r.

W ubiegłym roku mieliśmy wyjątkową edycję festiwalu i obchodziliśmy jubileusz dwudziestolecia Akademii.  Nikt z nas się nie spodziewał, że tak samo trzeba będzie zacząć wprowadzenie do 21. edycji wydarzenia. Ten rok również jest wyjątkowy, ale z powodu pandemii i tego jak wpływa na nasze życie. 

Na rynek festiwalowy wpłynęła bardzo mocno. Nie chcieliśmy całkowicie rezygnować z organizacji LAF, więc zdecydowaliśmy się na wersję hybrydową. Zmniejszony budżet, ograniczona dostępność filmów oraz nasze możliwości techniczne to przeszkody, z którymi musimy się mierzyć tego lata, ale mamy nadzieję że uda nam się stworzyć skromniejszy, ale równie ciekawy program i zachować klimat Akademii. Projekcje plenerowe będą realizowane na terenie zabytkowego browaru w Zwierzyńcu. Dodatkowo ze Zwierzyńca będzie nadawać telewizja festiwalowa. Większość filmów będzie dostępna na naszej platformie, która pojawi się w sieci na początku sierpnia.

Mimo, że w innej formule, to nie zabraknie stałych punktów LAF – zapraszamy na Warsztaty Kultury Filmowej, prelekcje i spotkania z twórcami. Pojawią się coroczne cykle filmowe, takie jak „Filmy w sieci”, „Klubowy karnet”, „Strachy na LAF-y”, „Król Lew” , „W polskim obiektywie” czy „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Przygotowaliśmy też cykle tematyczne, które od wielu lat są znakiem rozpoznawczym Akademii. W tym roku wybierzemy się w podróż do Skandynawii. Cykl „Ogień i woda” będzie okazją do zapoznania się z kilkoma nowościami m.in. z filmem „Nadzieja” , który zdobył Label Europa Cinemas na tegorocznym Berlinale ze Stellanem Skarsgårdem w roli głównej czy z rewelacją z festiwalu Sundance „Nie tak miało być”. Standardowo już nasze filmowe szlaki powędrują do Niemiec i Francji, gdzie zaproponujemy widzom filmy z tych krajów, zarówno te nowsze, jak i reprezentujące starszą kinematografię. 

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie też odpowiedniej dawki klasyki. Skupimy się na kinematografii Claude Sautet’a, Davida Lyncha i krótkich metrażach Bustera Keatona.  W cyklu „Strachy na LAF-y” zaprezentujemy kilkanaście filmów, które nie miały jeszcze premiery kinowej w Polsce. Oprócz najwyżej ocenianych horrorów tego roku („Funhouse”), pokażemy też filmy pastiszowe przypominające takie kultowe produkcje jak „Mordercza opona” („Killer sofa”).

„Z list przebojów…” to z kolei propozycja skupiająca całkiem pokaźne grono filmów muzycznych – tych klasycznych, jak i nowości. Przedpremierowo obejrzymy w nim „La Bolduc” czy „Days of Power”.

Nowością będzie cykl „Wajda School na LAF”, w ramach którego zaprezentowane będą najciekawsze produkcje studentów i absolwentów szkoły.

A wszystko zacznie się projekcją wyjątkowego, przedpremierowego filmu – najnowszego obrazu Roya Anderssona znanego LAFowiczom z „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu”. Film zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię na ostatnim MFF w Wenecji.

To nie jedyne pokazy przedpremierowe tegorocznej edycji. Na uwagę zasługują chociażby takie propozycje jak „Słoń i motyl” (belgijski film, który został wyprodukowany przez braci Dardenne i Martina Scorsese); „Don Gilliam i olbrzymy” (z Terry Gilliamem znanym z Człowiek, który zabił Don Kichota i Adamem Driver’em); „Trash Fire” (najnowsza niszowa produkcja Richarda Bates’a Jr., która wygrała Boston Underground Film Festival), „Abe” (wyjątkowy, niezależny film z USA z hipnotyzującą muzyką w tle), „The Iron Orchard” ; „Świat według kota” czy „Ostatni król”.

Na zakończenie festiwalu zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu, który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na  ostatnim Berlinale. „Złe baśnie” szybko ogłoszono rewelacją festiwalu.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa w swojej formule, ale nawet teraz staramy się nie rezygnować z edukacyjnych walorów Akademii. Szykujemy dla Państwa szereg warsztatów (prowadzonych przez znanych LAFowiczom specjalistów, takich jak Ryszard Jaźwiński, Piotr Kotowski, Zbigniew Masternak, Łukasz Maciejewski, pracownicy KinoSzkoły, współpracownicy Wajda School i.in.), prelekcji do filmów (Łukasz Maciejewski, Ryszard Jaźwiński, Piotr Kotowski, Joanna Trębowicz i.in.) i spotkań z twórcami (Łukasz Maciejewski, Ryszard Jaźwiński). Wszystkie będą do zobaczenia na platformie internetowej oraz na naszej stronie.

20. LETNIA AKADEMIA FILMOWA 2019r.

Ten rok jest wyjątkowy. Letnia Akademia Filmowa będzie obchodzić jubileusz dwudziestolecia. Przygotowaliśmy z tej okazji sporo nowości – nie tylko filmowych – które będziemy sukcesywnie ujawniać.

​Pierwszy cykl tematyczny, a zarazem główny cykl filmowy Akademii jest przygotowywany przez Rektora festiwalu Piotra Kotowskiego. 

ULICE PAMIĘCI – wielkomiejskie ulice jako przestrzeń do życia. Ich plątanina tworzy niekończący się labirynt, po którym poruszają się ludzie. Ulice są całym światem dla mieszkańców miejskiej dżungli. Dają schronienie, ale i przynoszą zagrożenie. To złożony mikrokosmos, wypełniony ludzkimi dramatami i emocjami. To bardzo znane hollywoodzkie propozycje, ale również mniej znane obrazy jak „Główna ulica” w reż. Juana Antonio Bardema, „Sklep przy głównej ulicy” w reż. Jana Kadara czy „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” w reż. Waltera Ruttmanna. 

​Kolejny cykl jest ukłonem w stronę reżysera. Reżyser, najważniejszy twórca filmu, najczęściej ukrywa się za opowiadanymi na ekranie historiami. Jest magiem w filmowej kuchni, który wyczarowuje osobne światy. W tym cyklu chcemy odwrócić kamerę i przyjrzeć się kulisom powstawania filmów. I odsłonić zarazem osobowość stojących za nimi genialnych autorów X Muzy. KAMERA NA REŻYSERA to prezentacja sylwetek takich twórców jak Woody Allen, Altman, Milos Forman, Peter Greenaway, Aleksandr Sokurow, Roman Polański, Ingmar Bergman, Luis Buñuel czy Michael Haneke. Rektor festiwalu przygotowuje dla Państwa najciekawszy zestaw. 

​Więzy krwi nie tylko łączą. Bywa, że bracia występują przeciwko sobie. W dziejach świata zapisane są takie historie, poczynając od Kaina i Abla. Ale najczęściej łączy braci wyjątkowa więź, oparta na poczuciu wspólnoty, lojalności, odpowiedzialności i poświeceniu. W cyklu BRACIA pokażemy m.in. „A rzeka płynie” w reż. Roberta Redforda czy „Good Morning, Babylon” w reż. Paolo i Vittorio Tavianich. To kolejna propozycja przygotowanie dla LAFowiczów przez Piotra Kotowskiego.

​Nie zabraknie również ulubionego cyklu LAFowiczów, czyli ARCHEOLOGII KINA. Paweł Aleksandrowicz opracował przegląd pełen prawdziwych perełek (m.in. „The Bigamist”, „My Name Is Julia Ross”, „The Beast with Five Fingers”, „City of the Dead”, „Harakiri”).

​Archeologia kina to nie jedyne filmy z klasyki kina prezentowane podczas tegorocznej edycji. Zaprezentujemy też ciekawy zestaw filmów czeskich reprezentowany przez takie tytuły jak „Dobry wojak Szwejk” z 1956 roku, „Czarny Piotruś” Formana z 1963 roku czy też „Ikarię XB1” – czeskiego klasyka sci-fi z 1963 roku. 

​Nie próżnuje również Łukasz Maciejewski. Seanse w ramach cyklu ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA cieszyły się ogromną popularnością. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku, zwłaszcza że czeka nas prawdziwa filmowa uczta. Do Zwierzyńca wybierają się m.in. Marian Dziędziel. Magdalena Łazarkiewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Gabriela Muskała, Bartłomiej Topa, Bartosz Konopka, Kinga Dębska, Zbigniew Domagalski, Maria Dębska, Barbara Kurzaj. To oczywiście jeszcze nie koniec. Wszyscy oni przyjadą ze znakomitymi propozycjami filmowymi.

​W tym roku postanowiliśmy kontynuować również cykl STARCHY NA LAF-y, ale co nieco zmienimy jego formułę. Zamiast klasyków zaprezentujemy przedpremierowo najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat. 

​Zaprezentujemy też widzom sylwetkę ciekawego, islandzkiego reżysera BALDVINA ZOPHONIASSONA. W ramach retrospektywy twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy pokaz w Polsce jego najnowszego filmu „Lof mér að falla”. 

​Specjalną część programu przygotowuje dla Państwa wieloletni przyjaciel festiwalu Ryszard Jaźwiński, znany Państwu głównie z radiowej Trójki, gdzie do lat prowadzi kultową już audycję „Trójkowo Filmowo”. Szczegóły poznamy już niebawem. 

​W ramach festiwalowych podróży proponujemy wycieczkę po kinematografii Izraela i Urugwaju. Będzie to okazja zarówno do przypomnienia sobie filmów, które już kiedyś gościły na naszych ekranach, jak i zobaczenia zupełnie w Polsce nieznanych, ale wartych uwagi  propozycji filmowych. 

​W tym roku szykujemy dla Państwa dodatkową niespodziankę – wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zaprezentujemy Państwu najlepsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat. Podczas LAF odbędzie się bowiem pierwsza edycja wyjątkowego konkursu filmowego. Szczegóły ujawnimy wkrótce. 

​Ponadto, jak zwykle, w programie Akademii nie zabraknie stałych pozycji („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”). W tym roku będziemy kontynuować ideę kina „Król LAF”, które nieodpłatnie prezentować będzie propozycje dla najmłodszych widzów. Listę propozycji uzupełnią pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.