filmy
2024

5 rozbitych kamer + Like Twenty Impossibles

5 rozbitych kamer + Like Twenty Impossibles

  • Czas trwania: 1 h 30 min | 17 min
  • Data projekcji: 13 Sierpnia 15:00
  • Produkcja: Palestyna, Izreael, Francja, Holandia, 2011 | Palestyna. 2003
  • Reżyseria: Guy Davidi, Emad Burnat | Annemarie Jacir
Prelekcja: Artur Zaborski
„5 rozbitych kamer” Tytuł nie kłamie. Kamer jest pięć. Każdą z nich rolnik Emad dokumentuje działania izraelskich osadników na terenie wioski Bil’in, leżącej na zachód od stolicy Palestyny, nieopodal Strefy Gazy. Pierwsze obrazki pochodzą z 2005 roku. To wtedy zintensyfikowała się izraelska kolonizacja. Na teren wioski wjechały buldożery i zaczęły wyniszczać sady z drzewkami oliwnymi. Potem zbudowano mur, który przeciął Bil’in na pół. Podzielona społeczność zaczęła organizować demonstracje, na których krytykowano rząd Izraela i izraelskich osadników. Nic to jednak nie dało – mur stale się rozrastał, choć mieszkańcom wioski wsparcie i pomoc oferowali ludzie z całego świata, łącznie z niektórymi Izraelczykami po drugiej stronie muru. Władze Izraela chcą jednak ukrócić tego typu gesty – na terenie Bil’in rozpoczynają się aresztowania i morderstwa. Gdy Emadowi rodzi się syn, jego żona prosi go, żeby zaprzestał kręcić rozgrywające się wokół nich zdarzenia. Boi się, że mąż może trafić do więzienia. Emad jednak jest w swoich działaniach nieustraszony, choć kolejne kamery niszczą się w brutalny i drastyczny sposób. Jedną roztrzaskuje izraelski osadnik, do drugiej strzela – celnie! – izraelski żołnierz, kolejna psuje się w wypadku samochodowym. „5 rozbitych kamer” to wyjątkowy zapis codzienności Palestyńczyków. Niejednoznaczny, bo gdy Emad doświadcza poważnego wypadku, ratują go izraelscy medycy. Sam film jest zaś efektem palestyńsko-izraelskiej współpracy. Emadowi pomagał go zmontować Izraelczyk Guy Davidi. Wyszło tak przejmująco, że obraz był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument. Po raz pierwszy w historii nagród Akademii Palestyńczyk był nominowany w tej kategorii.

Nagrody

  • 2013 – Oscar – Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny – nominacja
  • 2012 – FF Sundance – Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego
  • 2012 – FF Millennium Docs Against Gravity: Nagroda Banku Millennium – Najlepszy film dokumentalny; Nagroda Amnesty International – Wyróżnienie specjalne

GALERIA

„Like Twenty Impossibles” Izraelski checkpoint. Ekipa filmowców, trzech mężczyzn i kobieta, próbuje się przedostać na Zachodni Brzeg, żeby nakręcić tam swój film. Gdy zatrzymują ich izraelscy żołnierze, rozpoczyna się ich dramat. Mnóstwo pytań, mierzenie z broni, niejasne zasady traktowania – to codzienność bohaterów. Jednemu z nich grozi mandat w wysokości 2000 szekli, bo bez pozwolenia chciał się dostać na okupowane tereny. Nie wolno mu, choć uchodzi za Izraelczyka. „Like Twenty Impossibles” utrzymany jest w konwencji dokumentu. Widzimy tylko to, co udało się nakręcić kamerą z ukrycia. Dzięki temu jeszcze lepiej można odczuć absurd pokazanej sytuacji, która unaocznia nam, w jaki sposób okupanci rozdzielają od siebie Palestyńczyków. To także film, który przypomina, jak ważna i odpowiedzialna jest rola artysty tworzącego sztukę w miejscu konfliktu.

Nagrody

  • 2003 – Festiwal Filmowy w Cannes – Światowa premiera
  • 2003 – Festiwal Filmowy w Nantucket –  Najlepszy scenariusz krótkometrażowy