films
Director

Mamy to! Sprawdź program 25. LETNIEJ AKADEMII FILMOWEJ

111111

Mamy to! Sprawdź program 25. LETNIEJ AKADEMII FILMOWEJ

Kilkaset tytułów, 17 sekcji filmowych, 3 autorskie retrospektywy i znakomici goście. Z dumą prezentujemy Wam program tegorocznej Letniej Akademii Filmowej. Nie zabraknie urodzinowych prezentów, ale też nowości. Do tego kajaki, hamaki, joga na trawie i koncerty.

Co w historii LAFu było najciekawsze? Wszystko i więcej wie na ten temat Piotr Kotowski, założyciel i wieloletni rektora LAFu. W ramach sekcji „Rektor na 25-lecie” znajdziecie filmowe perełki wyselekcjonowane spośród najciekawszych propozycji z festiwalowej historii. Odśpiewamy też „sto lat” podczas specjalnego spotkania, które podsumuje to, co udało się zrobić dzięki Letniej Akademii Filmowej.

Mocną stroną LAFu są retrospektywy. W tym roku programerzy wzięli pod lupę artystyczne dokonania Krzysztofa Zanussiego, Luisa Garcíi Berlangi i Aimee Anouk. Zobaczcie, jakich tytułów nie można przeoczyć i znajdźcie to, co dla Was najciekawsze.

LAF to miejsce, gdzie ogląda się filmy również po to, żeby posłuchać ich twórców. W programie urodzinowej edycji nie zabraknie cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”. 

Jak kino reaguje na to, co dzieje się „tu i teraz”? Co mówi o przeszłości? W tym roku na LAF oddamy głos artystkom i artystom, którzy zamiast karmić nas propagandą, starają się wytłumaczyć, jak wygląda codzienność w Strefie Gazy i życie jej mieszkańców. Artur Zaborski w ramach sekcji „Zrozumieć Strefę Gazy” sprawdzi, kto i w jaki sposób, opowiada nam o wydarzeniach na linii Izrael-Palestyna. Zajrzymy tam, gdzie nie docierają kamery mediów, przybliżymy kulturę i zwyczaje regionów, o których tak wiele słyszymy, a tak niewiele wiemy. 

Kino niezmiennie działa w Zwierzyńcu jak wehikuł czasu, stąd obecność sekcji „Archeologia kina”. To cykl filmów starych, zapomnianych lub mniej znanych, niemniej jednak artystycznie wartościowych lub ciekawych kulturowo. Za ich wybór odpowiada doskonale znany festiwalowej publiczności dr Paweł Aleksandrowicz.

W ramach drugiej edycji sekcji „Widzialne Kobiety Kina” Alicja Myśliwiec będzie rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami, które przecierają ścieżki w świecie filmu? Gościnią sekcji będzie m.in. Ewa Puszczyńska, producentka filmowa, Laura Pawela montażystka, Anna Skorupa, trenerka aktorstwa i twórczyni autorskiej metody tworzenia roli i reżyserka Daria Woszek.

W festiwalowym menu obok lubianych propozycji, nie zabraknie nowości. Popularność filmów, seriali i programów kulinarnych rośnie, ale my chcemy wrócić do podstaw i przyjrzeć, w jaki sposób produkowana jest nasza żywność i co świadczy o jej jakości? Jak smakuje kino, co w historii jedzenia i historiach o jedzeniu może interesować filmowców, sprawdzi Patrycja Wanat. Sekcji „Kino naturalne’ będzie towarzyszył targ lokalnych produktów. 

Podczas 25.LAF oddamy również hołd kinu gatunkowemu. W Zwierzyńcu wyświetlimy najciekawsze westerny i przygotujemy szereg atrakcji, które pozwolą nam poczuć się, jak ich bohaterowie. Kolejna atrakcja to przegląd „Super filmów 3/10”, który pilotuje Typowy Jędrzej. Wspólnie przekonamy się, co sprawiło, że słabe strony stały się ich atutami? 

Sekcja Klary Bogusławskiej „American dream” przenosi nas za ocean. Poprzez filmy przyjrzymy się obietnicom i nadziejom dojrzewającym przez dekady, wciąż aktualnym. Największa fabryka snów, Hollywood, pokaże nam ewolucje marzeń Amerykanów i Amerykanek na przestrzeni lat. Przekonamy się, co z niej wynika.

Czy filmowe doświadczenie może inspirować do pozytywnych życiowych zmian? Czy takie wartości jak dobro, piękno, prawda, pasja, przyjaźń czy miłość dobrze wypadają na ekranie? – Choć kino od zarania karmi się dramatem i chętnie eksploruje mroczne zakamarki naszej rzeczywistości, próbujemy doświadczyć jego jasnej, pozytywnej strony w ramach sekcji „Animus. Kino wartości” – wyjaśnia Bartek Pulcyn.

Nie zabraknie propozycji skierowanych do najmłodszego widza. KRÓL LAF to ciekawe i ważne filmy, szereg warsztatów i prelekcji.

Do zobaczenia w Zwierzyńcu od 8 do 15 sierpnia 2024 roku.