films
Director

25. Letnia Akademia Filmowa – Festiwal inny niż wszystkie!

111111

25. Letnia Akademia Filmowa – Festiwal inny niż wszystkie!

Kraina jodły, buka i tarpanów, do tego czułe, odważne, dające do myślenia kino, nieformalne spotkania, warsztaty i dyskusje do późnych godzin, kajaki i hamaki i rekordy frekwencyjne – tak Letnia Akademia Filmowa świętowała swoje 25 urodziny. W ciągu 8 festiwalowych dni publiczność zobaczyła filmy z 38 krajów, wyświetlane w ramach 14 sekcji i 3 retrospektyw. W Zwierzyńcu odbyło się  ponad 90 spotkań, warsztatów i prelekcji. Debiutanci ze szkół filmowych mieli okazję do konfrontacji z mistrzami, a najmłodsi szansę, aby zacząć swoją filmową przygodę.

Wyjątkowość tej edycji polegała na jubileuszowym spotkaniu przeszłości z przyszłością. Celebracja przełożyła się m.in. na Kronikę LAF (www.laffest.pl/25-lecie). LAF to nie tylko festiwal filmowy, ale także miejsce wyjątkowych spotkań i rodzących się relacji – często na całe życie. Widzowie po raz kolejny nam zaufali. Popularność warsztatów i projekcji w ramach sekcji KRÓL LAF to dowód, że sprawdziliśmy się również w opinii najmłodszych adeptów Akademii – podsumowuje Dagmara Molga, Dyrektorka Festiwalu.

W ramach retrospektyw publiczność zapoznała się z artystycznymi dokonaniami Aimee Anouk, Luisa Garcíi Berlangi i Krzysztofa Zanussiego, reżyser pojawił się w Zwierzyńcu w ramach reżyserskiego Masterclass.

Czego w polskim kinie nie można przegapić? Z odpowiedziami w Zwierzyńcu pojawił się Łukasz Maciejewski wraz z zaproszonymi gośćmi (m.in. Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Sebastian Dela). Festiwal obfitował w premiery – m.in. „Simona Kossak” Adriana Panka i „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego. Festiwalowe zaproszenie przyjęły m.in.: Ewa Puszczyńska, producentka, Laura Pawela, montażystka, Anna Skorupa, trenerka aktorstwa czy Daria Woszek, reżyserka (sekcja „Widzialne Kobiety Filmu”).

Jak kino reaguje na to, co dzieje się „tu i teraz”? Co mówi o przeszłości? Letnia Akademia Filmowa oddała głos artystkom i artystom, którzy zamiast karmić nas propagandą, starają się wytłumaczyć, jak wygląda codzienność w Strefie Gazy i życie jej mieszkańców. Artur Zaborski w ramach sekcji „Zrozumieć Strefę Gazy” sprawdził, kto i w jaki sposób, opowiada nam o wydarzeniach na linii Izrael-Palestyna.

Kino niezmiennie działa w Zwierzyńcu jak wehikuł czasu, stąd obecność sekcji „Archeologia kina”. Tym razem dr Paweł Aleksandrowicz skoncentrował się na wątkach kryminalnych na srebrnym ekranie i sposobie, w jaki zmieniały się wraz z czasem. 

Dużym powodzeniem cieszyły się propozycje z sekcji  „Animus. Kino wartości” Bartka Pulcyna, „American Dream” Klary Bogusławskiej i „Super filmy 3/10” Typowego Jędrzeja.

Podczas 25. Letniej Akademii Filmowej w programie LAF zadebiutowała sekcja „Lubelskie”. Współpraca Miasta i Letniej Akademii Filmowej została zainicjowana jako element starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Widzowie zobaczyli 3 produkcje, których akcja rozgrywa się w Lublinie („Ta cholerna niedziela” Przemysława Kotyńskiego, „Pokojówka” Rafała Brylla., „Przysięga Ireny” Louise Archambault).Wszystkie powstały przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz Miasta. Filmowcy pokochali nie tylko Lublin, ale i Biłgoraj. Uznanie publiczności zdobył również film „Motór” Wiesława Palucha, którego akcja rozgrywa się właśnie tam. 

Jubileuszowa edycja Festiwalu zaostrzyła filmowe apetyty i to dosłownie. Hitem frekwencyjnym 25.Letniej Akademii Filmowej okazał się film „Bulion i inne namiętności” (premiera kinowa już 30.08). W filmowej kuchni spotkali się znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Tran Anh Hung, wietnamsko-francuski reżyser udowodnił, że to, co dzieje się w kuchni, jest  równie istotne jak to, czyimi rękami jest przygotowywane… 

Przez żołądek do serc widzów trafiały też filmy z sekcji „Kino Naturalne”. Programując ją, Patrycja Wanat zadawała kluczowe dla zrównoważonego rozwoju pytania o źródła naszego pożywienia i wyzwania, z jakimi mierzą się rolniczki i rolnicy. Sekcji towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie, czyli sobotni Targ Śniadaniowy. Największym powodzeniem cieszyły się wyroby Kół Gospodyń Wiejskich z Guciowa i sołectwa Kosobudy. Wydarzenie będzie kontynuowane również w ramach kolejnych edycji Festiwalu. 

LAF to jedyny festiwal filmowy, którego pogram został ułożony z myślą o całych rodzinach. W ramach KRÓLA LAF najmłodsi zobaczyli 21 filmów, wzięli udział w 10 warsztatach i 11 prelekcjach. Filmy opowiadały o tym, co dla dzieci i młodzieży ważne: o przygodzie, magii, przyjaźniach, pierwszych miłościach, dojrzewaniu, marzeniach i trudnych wyborach. 

Letnia Akademia Filmowa po raz kolejny udowodniła, że jest bliżej kina, bliżej widzów i bliżej twórców. Coraz bliżej jest również do 26. edycji LAF. Do zobaczenia w Zwierzyńcu w terminie 10-17 sierpnia 2026. 

Do zobaczenia!